Liceulice 97: Šta o nama govore stripovi

Prijavi se na newsletter listu

Prijavljivanje na našu listu vam omogućava da primate redovna obaveštenja o našim aktivnostima, kao i drugim relevantnim LuL informacijama.


  Liceulice 97: Šta o nama govore stripovi?

  Strip je dugo posmatran s visoka, kao neki niži oblik zabave primeren deci ili onima koji nemaju baš istančan ukus. U ovom broju ukazujemo na brojne mogućnosti ove uzbudljive umetničke forme, i podsećamo da se čitajući dobre stripove i grafičke romane, jednako kao i čitajući dobre knjige, može bolje razumeti sva kompleksnost sveta u kome živimo.

   

  • O vezi stripa i društvenog angažmana piše Dunja Karanović kroz razgovor sa Rastkom Ćirićem, animatorom i penzionisanim profesorom Fakulteta primenjenih umetnosti, i Goranom Lakićevićem, urednikom izdavačke kuće „Besna kobila”.
  • Udruženi ženski strip poduhvat „Stripotetke“ predstavlja Dejan Kožul u razgovoru sa Janom Adamović, Anom Petrović, Danicom Jevđović, Kristijanom Ranđelovićem i Anom Milojković Omi.
  • Svoje omiljene stripove preporučuju pesnikinja i muzičarka Ognjenka Lakićević, televizijski autor Zoran Kesić, novinarka i urednica BBC servisa na srpskom Aleksandra Nikšić i pisac i prevodilac Oto Oltvanji.
  • Tri strip naslova koja ne bi trebalo da zaobiđete u aktuelnoj ponudi prevedenih grafičkih romana preporučuje Jasna Dimitrijević, naša stalna saradnica, prozaistkinja i knjižarka u jednoj beogradskoj knjižari.
  • Donosimo i izbor stripova najmlađih autora, polaznica i polaznika Škole stripa i ilustracije u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, jednog od retkih besplatnih programa posvećenih edukaciji dece i mladih u oblasti stripa.
  • Priče sa margine: Zoran Jerinić prodaje Liceulice već godinu dana. Kako kaže, prodaja magazina ga je psihički podigla, posle teškog perioda kada je bio bez krova nad glavom i morao da se snalazi za prenoćište. Upoznajte i ostale junake ulice!
  • O seksualnim i reproduktivnim pravima žena sa invaliditetom naša mlada praktikantkinja Ana Stanković razgovarala je sa Milesom Milinković, predsednicom Kreativno afirmativne organizacije Parnas, i Veronikom Mitro, urednicom Portala o invalidnosti.
  • Zelena republika: ekološki aktivisti i građani Čačka pobunili su se protiv izgradnje glomazne staklene konstrukcije na vrhu Kablara, o čemu je pisala Kristina Rajić.
  • Javna sfera: oštri šiljci, zaslepljujuća svetla, pregrade na klupama samo su neki od primera neprijateljske arhitekture, koja onemogućava korišćenje javnog prostora osobama bez krova nad glavom. Tekst o borbama aktivista protiv ovog trenda prenosimo iz The Big Issue Australia.
  • Pismo meni mlađem: veliki engleski romanopisac Martin Ejmis umro je nedavno, u sedamdeset trećoj godini. U ovom broju vam donosimo tekst iz uličnog magazina The Big Issue, nastao pre deset godina, u kome se Ejmis prisećao svojih književnih početaka i sebe iz mlađih dana.
  • Jugoslavija za početnike: Želimir Žilnik, filmski reditelj i levičarski disident u socijalističkoj zemlji. O toj neuobičajenoj ideološkoj poziciji pisao je Branislav Dimitrijević.
  • Galerija u ovom broju: Marko Golub
  • Naslovna strana: Ana Petrović

   

  Liceulice broj 97