Liceulice 108: Budimo hrabri, zahtevajmo promene!
Praznici uvek pozivaju na solidarnost, a solidarnost ove godine ima i neka nova, borbenija, značenja. Dok sanjamo nove početke, čitajmo inspirativne i ohrabrujuće intervjue sa istaknutim javnim ličnostima, koje vam tradicionalno donosimo u našem prazničnom broju.
- U svetlu brojnih urbanističkih transformacija koje su se tokom poslednjih meseci desile u Beogradu i širom Srbije, arhitektkinja, scenografkinja, kustoskinja i likovna umetnica Mia David govori o tome kako su javni prostori planirani i organizovani nekad, a kako izgledaju danas.
- O brojnim licima korupcije smo razgovarali s pravnicom Sofijom Mandić, članicom Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS), koja je u javni diskurs u Srbiji unela oštar ton, blagi sarkazam, ali i dubinsku analizu.
- Sa glumcem i profesorom glume na Akademiji umetnosti Borisom Isakovićem razgovaramo o njegovim novim ulogama na filmu i u pozorištu, nagradi Dobričin prsten za životno delo, Zlatnoj Areni u Puli, ali i protestima u Novom Sadu i širom Srbije.
- Otpočinjući saradnju s nedeljnikom Vreme, a kao posvetu mladima koji – uprkos sve većim rizicima koje to nosi – ne odustaju od borbe za pravednije i bolje društvo, donosimo skraćenu verziju intervjua kojeg su mladi aktivisti Nikola Ristić, Emilija Milenković i Pavle Cicvarić dali ovom nedeljniku.
- Nagrađivana koreografkinja i scenska dizajnerka Dalija Aćin Thelander se poslednjih godina bavi koreografskim praksama za decu sa smetnjama u razvoju, što je pionirski poduhvat i u svetskim razmerama. Sa autorkom razgovaramo o njenoj novoj predstavi „Nežne sile kosmičke“ u „Dušku Radoviću“.
- Vesna Avramović se posle dužeg vremena ponovo pridružila prodavcima i prodavačicama u Beogradu. Nekadašnja predsednica Udruženja korisnika psihijatrijskih korisnika i njihovih porodica „Duša“ priča o svojoj dugogodišnjoj borbi protiv stigme koja prati osobe sa psihijatrijskom dijagnozom.
- U sklopu 60. Oktobarskog salona, naši prodavci su tradicionalnu veštinu veza primenili da izrade sasvim netipičan umetnički proizvod – magazin Liceulice od tekstila. O projektu „Tekstilne novine“, koji je dobio Specijalnu nagradu Oktobarskog salona, razgovaramo sa umetnicom Milicom Dukić, kao i sa nekim od prodavačica i prodavaca.
- O tome koliko smo ravnopravni u digitalnom svetu, ko zaista može sebi da priušti digitalizaciju i šta je sa digitalno isključenima razgovarali smo sa Danilom Ćurčićem iz Inicijative A11 i Bojanom Perkovom iz SHARE Fondacije.
- Stanovnici planinskog sela Kovas do Barozo u severnom Portugalu već šest godina protestuju protiv iskopavanja litijuma u svom okruženju. Prenosimo reportažu austrijskih uličnih novina 20er.
- O tome kakva je podrška potrebna talentovanim devojčicama, posebno onima iz malih sredina i/ili marginalizovanih grupa, razgovaramo sa Jelenom Memet, direktorkom Alternativnog centra za devojke iz Kruševca, organizacije koja je je pokrenula kampanju „Podrži Super devojčice“.
- O aktivističkoj i inkluzivnoj predstavi „Zadrživi uspon Artura Uija“ po tekstu Bertolda Brehta, razgovaramo sa rediteljem Atilom Antalom i glumcima – korisnicima psihijatrijskih usluga, od kojih su mnogi i prodavci magazina
- U okviru rubrike “Jugoslavija za početnike” donosimo kratki esej o radničkoj poeziji u Jugoslaviji, koji su nam ustupili članovi kolektiva Jednostavno rečeno, Ivana Bogićević Leko, Mia Ćuk, Luka Knežević Strika i Nenad Pinter, kao i odabrane primere pesama.
- Pismo mlađem sebi u ovom broju napisao je novinar, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić.
- U okviru rubrike “Enciklopedija hrabrih” predstavljamo nasleđe istaknute književnice i aktivistkinje Biljane Jovanović (1953–1996).
- Nebojša Krivokuća piše o kultnom i omiljenom filmu „Kako je propao rokenrol“, povodom objavljivanja knjige „Kako je propao rokenrol“ – „Daj, babo, glavu“, koju je uredila Vladislava Vojnović.
- Naslovna strana: Ksenija Pantelić