„Potrebno je selo za podršku mladima i zajednički napor svih nas – roditelja, škole, socijalnog sistema i organizacija koje rade sa mladima, naročito u ovim vremenima sa sve više izazova”, rekle su Nataša Raičević i Maja Milačić iz Centra za socijalno preventivne aktivnosti GRiG u razgovoru koji je nastao u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom i Ambasadom Švedske.
Nevena i Vanja su sa Natašom i Majom razgovarale o tome kako je GRIG nastao – o samom kontekstu nastajanja, malo drugačijem vremenu i drugačijem pogledu na mlade sa poteškoćama. Nastao po GRiG modelu, Klub za mlade je ove godine proslavio 30 godina, promenivši način posmatranja potreba mladih.
Maja i Nataša su podelile svoja iskustva u radu sa mladima i ono čemu mladi njih neprestano uče — da se treba naći sa mladima tamo gde su njihove potrebe, a ne tamo gde bismo mi voleli da su oni i ako razgovaramo njihovim jezikom, onda ćemo se bolje razumeti.
Iako je kontekst nastajanja organizacije GRiG bio drugačiji, potrebe mladih su univerzalne i to je nešto što svi ponekad zaboravljamo. Međutim, živimo u vremenu velikih društvenih problema i izazova, kao i malo drugačijih vrednosti. Zato je potreban zajednički napor svih nas, odnosno sistemska podrška roditelja, škole, socijalnog sistema i organizacija civilnog sektora koje rade sa mladima.
Poslušajte emisiju putem ovog linka.