Liceulice br. 8 - Liceulice

Prijavi se na newsletter listu

Prijavljivanje na našu listu vam omogućava da primate redovna obaveštenja o našim aktivnostima, kao i drugim relevantnim LuL informacijama.


  Liceulice br. 8

  Ovim brojem, Liceulice obeležava svoju prvu godišnjicu. 

  Na ulicama se i u ovoj, našoj, godini spavalo, jelo, trgovalo, volelo, mrzelo, radovalo i tugovalo, odlazilo i dolazilo; jednom rečju, živelo, i to bez prestanka. Mnogi su – a sve ih je više – i ovu godinu „tradicionalno“ i u celini proveli na ulici, ne zato što im je to stil života, već je za njih to bio jedini način da uopšte ostanu u životu.

  U prošloj godini buntovnih ulica, besnoj i turbulentnoj, izašli smo i mi na ulice, skromno, sa tek par prodavaca. Tokom borbe za svaki novi broj, uspeli smo da postavimo na noge unikatni medijski format, jedinstven ne samo u Srbiji i regionu, već i među uličnim novinama širom sveta.

  Pokušali smo, i u velikoj meri uspeli, da spojimo dva krupna cilja: da na principima socijalnog preduzetništva ekonomski i socijalno osnažujemo najugroženije sugrađane, da vrlo direktno utičemo na poboljšanje njihovih života, ali i da osmislimo, ojačamo i redovno izdajemo atraktivan i rado čitan magazin posvećen aktivizmu. Odbranili smo koncept kome su svi poželeli sreću, ali mnogi tvrdili da je neodrživ. Ponudili smo čitaocima ne ono što se traži, već ono što nedostaje, što nam je potrebno kao zajednici i time dokazali da je javni medijski servis moguć.

  Šta su naši rezultati?

  * Stigli smo do celih 587 posto onih koji uspešno rešavaju rebus našeg imena i logotipa.

  * Proširili smo prodajnu mrežu na približno 70 prodavaca u Beogradu i Novom Sadu.

  * Štampali smo 14 brojeva na 64 strane.

  * Distribuirali smo približno 100 hiljada primeraka Llicaulice.

  * Pokrenuli smo Internet stranu (www.liceulice.org) koja sada broji oko 3,500 poseta dnevno.

  * Postali smo članovi Međunarodne mreže uličnih novina – INSP-a.

  * Nominovani smo za dve nagrade na godišnjoj konferenciji INSP-a u Glazgovu.

  * Organizovali smo devet uličnih događaja.

  * Pokrenuli smo regionalni projekat: Liceulice – platforma aktivizma i izdanja na makedonskom i albanskom: Лице в Лице i Ball’ per Bal’.

  * Prehlada: 12.

  * Pretučenih: 1, u srcu glavnog grada i usred dana.

  * Kontaktirali smo 19 internacionalnih donatora, dobili 2 pozitivna odgovora, čekamo tri.

  * Konkurisali smo kod četiri domaća javna izvora finasiranja, prihvaćeni jednom.

  * Kontaktirali smo 36 preduzeća:

  • Ostvarena saradnja:12;
  • “Ovo je mnogo zanimljivo, javićemo se”:16;
  • Ugovaramo sastanak duže od šest meseci: 3;
  • “Vrlo korisna inicijativa, samo nam to napišite” – i onda ništa: 1; bez odgovora: 4.

  Svaki jubilej, pa i ovako skroman, daje priliku i nameće obavezu da se zahvalimo najzaslužnijima.

  Zahvaljujemo se mnogima, ali pre svih našim čitaocima, postojećim i budućim, svima onima koji su se potrudili da do svog primerka dođu u susretu sa nekim od naših prodavaca, bez vas ništa ne bi bilo moguće, vi dajete smisao našem trudu.