Liceulice 98: Praznični dvobroj

Prijavi se na newsletter listu

Prijavljivanje na našu listu vam omogućava da primate redovna obaveštenja o našim aktivnostima, kao i drugim relevantnim LuL informacijama.


  Liceulice 98: Praznični dvobroj

  • U novogodišnjem dvobroju, na povećanom broju strana, poklanjamo vam izbor pesničkih i likovnih radova naših prodavaca, i upoznajemo vas sa dugogodišnjim prodavcem Slobodanom Lazićem.
  • Sa Anom Đurić Konstraktom razgovaramo o humoru u njenim pesmama, nesvakidašnjim tekstovima, solidarnosti i društvenom angažmanu, radosti i deljenju.
  • O međunarodnom uspehu albuma „Singer of Tales“ i saradnji sa Aleksandrom Hemonom razgovarali smo sa Damirom Imamovićem, poznatim bosanskim muzičarem, interpretatorom i autorom sevdalinki, i istraživačem istorije ove muzičke forme.
  • Sa hrvatskom književnicom i pesnikinjom Oljom Savičević Ivančević pričali smo o njenom novom romanu „Ljeta sa Marijom“, paralelnim ženskim istorijama i odrastanju devojčica u patrijarhalnim sredinama.
  • U intervjuu za naš magazin, Bojana Novaković, australijska glumica srpskog porekla i koordinatorka kampanje „Marš sa Drine“ objašnjava šta je motiviše da se bavi ekološkim aktivizmom i koja je uloga kolektivne brige u izgradnji pravednijeg društva.
  • O najtežem sukobu koji je poslednjih decenija izbio između Izraela i Palestine čitajte u intervjuu sa hrvatskim novinarom Jerkom Bakotinom.
  • U ovom broju donosimo Crtin „Izborni bukvar“ i anketu o tome zašto treba izaći na izbore, u kojoj su učestvovali Branka Katić, Vasil Hadžimanov, ekipa Njuz.neta, Jasminka Petrović, Oliver Tošković, Emilija Milenković, Daško Milinović, Brana Antović i Tatjana Mandrić Rigonat.
  • Pišemo o kampanji „Nisam u javnom interesu“ Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, kojom se skreće pažnja na ponižavajući tretman umetnika i kulturnih radnika.
  • Na središnjim stranama nalazi se mapa solidarnog Novog Sada, sa ucrtanim lokacijama na kojima ugroženi građani mogu dobiti razne vrste pomoći. Iscepajte je i dajte onima kojima je potrebna.
  • Praktikantkinja u magazinu Liceulice Anja Anđušić u svom tekstu osvetljava specifične probleme alkoholizma kod žena, u razgovoru sa Milicom Lekić iz Centra za omladinski rad iz Novog Sada i psihološkinjom Anom Vlajković.
  • O dvostrukoj marginalizaciji s kojom se romske devojčice i devojke susreću na svom obrazovnom putu, i primerima dobre prakse, praktikantkinja Ivana Živković pričala je sa Silviom Sinani Ibraimović i Elmom Dalipi iz benda „Pretty Loud“, Dženet Koko, Almom Kajtazi i aktivistkinjama iz organizacija A11 i CIM.
  • Iako se čini da se nikada nije više govorilo o važnosti mentalnog zdravlja, koliko mladi zaista imaju sistemske podrške da se njime bave istraživala je naša praktikantkinja Milica Mihajlović.
  • Poznati strip autor Saša Rakezić, alias Aleksandar Zograf postavio je sebi iz mlađih dana teško pitanje o odnosu prema smrti, i odgovorio na njega tekstom i ilustracijom.
  • Priča o Milanu Mladenoviću nije samo ona o muzičaru koji je odsvirao više od dvesta koncerata pred ukupno 150.000 ljudi, već i priča o čoveku koji se nije kolebao da podigne glas u vreme kada su mnogi zaćutali. Tekst: Nebojša Krivokuća.
  • Naslovna strana: Andreja Lepir
  • Galerija: Marija Janković

  lul naslovnica 98