Liceulice 88: Život je negde drugde

Liceulice 88: Život je negde drugde

Istorija sveta bi se mogla, na jednom nivou, gledati i kao istorija migracija. Uvek su ljudi iz nekih mesta odlazili i u neka mesta dolazili. U novogodišnjem dvobroju donosimo priče o tome kako izgleda baviti se umetnošću u nekoj vrsti izmeštenosti iz svoje kulture i jezika, ali i priče o propitivanju samih koncepata nacionalne kulture i jezika.

 

  • Tekst o našoj dugogodišnjoj prodavačici Nataši Bojanić Naci pripremio je Dejan Kožul. 
  • Branka Katić u intervjuu za Liceulice govori o svom bogatom profesionalnom iskustvu, sličnostima i razlikama u pristupu glumačkom poslu kod nas i u inostranstvu, ali i o svom razumevanju društvene uloge umetnika. Razgovarala: Dunja Karanović. 
  • Sa poznatim političkim filozofom i teoretičarem kulture Borisom Budenom, rođenim Zagrepčaninom sa berlinskom adresom, razgovarao je Stefan Slavković. 
  • O Jožefu Nađu, svetski priznatom pozorišnom reditelju, plesaču i koreografu poreklom iz Kanjiže, piše Miloš Lazin. 
  • Pismo sebi mlađem u ovom broju poslao nam je jedan od najuspešnijih jugoslovenskih reditelja i praških đaka, Rajko Grlić. 
  • Osvrt na život i stvaralaštvo Mitra Subotića Sube, muzičara koji je najveći deo svog opusa stvorio u dalekom Brazilu, napisao je Nebojša Krivokuća. 
  • Ovaj broj donosi i veliku anketu sa piscima, muzičarima i vizuelnim umetnicima koji su punu afirmaciju našli van zemlje porekla. Na pitanja našeg saradnika Đorđa Bjelanovića odgovarali su Marko Pogačar, Igor Štiks, Aleksandra Stratimirović, Jelena Popržan, Vojislav Pejović, Ksenija Komljenović i Isidora Krstić. 
  • U okviru serijala „Podkasti za čitanje“ donosimo vam intervju sa hrvatskom slikarkom, strip crtačicom , koji je Dejan Kožul snimio za podkast Kupek. 

Naslovnica: Tea Jurišić