Liceulice 71: U raljama nacionalizma - Liceulice

Liceulice 71: U raljama nacionalizma

Poslednjih decenija, nacionalističko razumevanje stvarnosti u dobroj je meri okupiralo sve države nastale raspadom Jugoslavije. U ovom broju našeg magazina pokušali smo da odgonetnemo neke pojmove čija su značenja često podrazumevana – poput nacije, nacionalizma ili nacionalnog identiteta – ali i da razumemo kako su ti pojmovi umreženi sa mnogim poljima naših života, od jezika kojim govorimo preko obrazovnog sistema pa sve do umetnosti i pop kulture.

 

 • O tome istorijskim i političkim značenjima pojmovi nacije i nacionalizma razgovarali smo sa istoričarem Srđanom Miloševićem.
 • Istoričarka i urednica zajedničkih balkanskih istorijskih čitanki za srednje škole Dubravka Stojanović u svom tekstu suprotstavlja dva obrazovna modela u nastavi istorije – nacionalistički i savremeni, njihove mehanizme i konačne ciljeve.
 • O istorijskoj, političkoj, mitološkoj, pa i poslovičnoj tenziji između Srba i Hrvata, za Liceulice govore istoričar Hrvoje Klasić, književnica Lejla Kalamujić i sociolozi Dario Hajrić i Todor Kuljić.
 • Milena Dragićević Šešić piše o „umetnosti koja saoseća sa drugima“, umetnicima koji su odabrali da govore o zločinu koji su počinili pripadnici naroda kojem pripadaju, zbog čega njihova dela često ostaju prećutkivana i ignorisana.
 • O tome na koje se sve načine rasizam pojavljuje u našem društvu čitajte u novom tekstu u serijalu „99 procenata“ koji realizujemo sa partnerima iz Inicijative A-11.
 • U ovom broju vam predstavljamo i jednog od najuspešnijih prodavaca, koga već šest godina možete sresti na ulicama Beograda, Nenada Srbinovskog.
 • Prikaz novog romana Saše Stanišića „Porijeklo“ napisala je Jelena Todorović Lazić.
 • O tri nove predstave na repertoaru Novosadskog pozorišta (Újvidéki Színház), koje ujedinjuju odvažne antiratne i humanističke poruke, piše Divna Stojanov.
 • Iako bi mnogima prve asocijacije na Đorđa Balaševića bile njegove šaljive ili ljubavne pesme, neodvojiv od njih je i jedan veliki opus političkih pesama, kojima se u svom tekstu pozabavio Bojan Marjanović.
 • Sa sobom mlađom u 71. broju razgovara Vesna Aleksić, poznata po nagrađivanim romanima za decu i mlade.
 • Novi nastavak serijala „Nijanse zelenog“ posvećen je ekološkoj održivosti konzumiranja mlečnih proizvoda.
 • U okviru „Jugoslavije za početnike“ pročitajte tekst o heavy metalu na jugoslovenski način, autorke Bojane Radovanović.

***Kupite digitalno izdanje magazina OVDE.***

…………………..

 

NASLOVNA STRANA: Marko Golub

ILUSTRACIJE: Marko Golub i Ksenija Pantelić