Prijavi se na newsletter listu

Prijavljivanje na našu listu vam omogućava da primate redovna obaveštenja o našim aktivnostima, kao i drugim relevantnim LuL informacijama.

    Liceulice 109: Kriza može biti i šansa!

    O ekološkoj i klimatskoj krizi se poslednjih godina sve više priča, a i u našem magazinu smo se često bavili različitim aspektima ove teme. U 109. broju smo pokušali da, koliko je moguće, izbegnemo apokaliptičnost, i umesto toga ukažemo na moguća rešenja. Često govorimo da je bolji svet moguć, a sad smo pokušali da objasnimo i na koji način.

    • O ekološkoj krizi se najčešće govori na dva načina – ona se ili negira, ili se predstavlja kao izvesna apokalipsa. Baš zato što je opasnost ozbiljna, trebalo bi da iskoristimo ovu priliku da život u zajednici osmislimo na drugačiji način, o čemu piše Predrag Momčilović iz Centra za zelene politike.
    • U vreme sve očiglednije ekološke krize, svedočimo velikom porastu interesovanja glasača za ekološke teme, ali i porastu političkih partija koje ove teme integrišu u svoje programe. Kakva je istorija tzv. zelenih, i kakva može biti njihova budućnost, čitajte u tekstu Stefana Slavkovića.
    • Krajem prošle godine Darko Rundek je u Beogradu održao niz koncerata, a tom prilikom smo razgovorali s njim o tome kako se bolji svet može osmisliti, i kroz muziku i kroz aktivizam. Razgovor je vodio Bojan Marjanović.
    • Iako je pojam klimatske krize sada već svima poznat, čini se da je naša kolektivna spremnost da nešto promenimo manja nego pre deset, pa i dvadeset godina. Dunja Karanović istraživala je psihološke mehanizme koji nas sprečavaju da se aktiviramo na polju zaštite životne sredine, kroz razgovor sa psiholozima Tamarom Džamonja Ignjatović i Milanom Čolakov Stanojević.
    • Upoznajte Ivana Stokića, jednog od najmlađih prodavaca magazina Liceulice u Beogradu. Ivan je član Udruženja za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju „Živimo zajedno“, naših dugogodišnjih partnera u prodaji. Sa Ivanom je razgovarala Anja Mihić.
    • Koji su osnovni principi pokreta novog zadružnog stanovanja u Barseloni, otkrivamo u tekstu baziranom na izložbi „Kako i gde ćemo živeti?“, koja je održana u Beogradu u organizaciji Цentra za novo stambeno zadrugarstvo.
    • Od Raše Todosijevića (1945-2024), jednog od ključnih konceptualnih umetnika na ovim prostorima, opraštamo se kroz izbor njegovih umetničkih radova, intervencija i kratkih priča.
    • Liceulice u ovom broju donosi i mali izbor iz velike zaostavštine fotografkinje Goranke Matić (1949-2025).
    • Stara Vajfertova Pivara u Pančevu, spomenik kulture od velikog značaja, godinama je zatvorena i u ruiniranom stanju. Ivana Živković je razgovarala s Jovanom Petrović i Dimitrijem Markovićem iz Fondacije Neozoik, koja nastoji da probudi svest građana o značaju Pivare, ali i ponudi moguća rešenja za njenu rekonstrukciju.
    • Poznati fudbaler Romelu Lukaku, u pismu mlađem sebi, priseća se detinjstva u Belgiji, obeleženog ekstremnim siromaštvom i rasizmom, te ogromne želje da se pomoću fudbala izbori za dostojanstven život za sebe i svoju porodicu.
    • Šezdesetih, kada je rokenrol tek pronalazio svoje mesto u socijalističkoj Jugoslaviji, četiri tinejdžerke iz Beograda osnovale su prvi ženski rok bend. Anja Anđušić je razgovarala s Ljiljanom Ilić, nekadašnjom basistkinjom ovog benda i Vladimirom Petrovićem, rediteljem dokumentarnog filma „Sanjalice“.
    • Naslovna strana: Dejan Tošić
    • Galerija: studenti! (foto Gavrilo Andrić)

    Liceulice magazin 109

    Podeli ovaj članak: