Kultura je sredstvo povezivanja i razmene

Prijavi se na newsletter listu

Prijavljivanje na našu listu vam omogućava da primate redovna obaveštenja o našim aktivnostima, kao i drugim relevantnim LuL informacijama.


  Kultura je sredstvo povezivanja i razmene

  „Klara i Rosa” je udruženje građana iz Subotice koje je osnovano sa ciljem promocije savremenih umetničkih praksi, društvenog aktivizma i povezivanja lokalne zajednice. U multinacionalnoj Subotici, isprepletenoj različitim kulturama, uticajima i navikama, ovo udruženje već skoro deset godina koristi kulturu kao sredstvo povezivanja, učenja, razmene i okupljanja. Promišljajući o načinima na koji se pripadnici jedne zajednice mogu sresti, osnažiti i aktivirati, članice ovog udruženja su inicirale osnivanje krovnog udruženja Centar za savremenu kulturu i umetnost, pokrenule višejezični onlajn Radio Plac, kao i Dvorišnu galeriju, prvu javnu galeriju na otvorenom u Subotici. 

  Događaji koje ovo udruženje organizuje namenjeni su svim uzrastima i otvoreni za svakoga ko želi da učestvuje, ali posebnu pažnju posvećuju mladima. Mladi su puni energije i novih ideja, a kada dođu na neku od aktivnosti često se prijatno iznenade onim što mogu videti u svom gradu. „Nekada je dosta teško stupiti u komunikaciju sa mladim ljudima i informisati ih, zbog toga smo mi odlučili da sarađujemo sa srednjim školama u našem gradu i svoje programe predstavljamo na časovima odeljenske zajednice. Od tada smo primetili veći broj mlađih učesnika na našim aktivnostima. Svako ima svoju sferu interesovanja, a mi imamo dosta programa, pa se mogu opredeliti za ono što im najviše odgovara”, kaže Gordana Vukov Ciganjik iz udruženja „Klara i Rosa”.

  udruženje građana klara i rosa
  Čišćenje šume i akustični koncert

  Gordana primećuje i da su u njihovom gradu osobe koje pripadaju različitim kulturama često razdvojene i otuđene jedne od drugih. Upravo je ovo udruženje mesto gde se one povezuju jer se programi osmišljavaju tako da se ljudi dovedu u vezu i nauče nešto jedni o drugima. 

  Radio Plac je čak i vidljiviji na regionalnom nivou nego u samoj Subotici, dok Dvorišnu galeriju uglavnom posećuju sugrađani. Prema rečima urednika Petra Mitrića i Čongora Sasa, Radio Plac je zamišljen kao umetnički radiofonski projekat. Osim muzičkog izbora, sastavljenog isključivo od neobjavljene muzike, amaterske muzike i slobodne muzike, radio je usmeren ka beleženju radiofonskih zapisa svakodnevnog života ljudi u zajednici. Budući da deluje u okviru Centra za savremenu kulturu i umetnost, Radio Plac je okrenut ka predstavljanju umetničkih udruženja i samostalnih umetnika iz Subotice i regiona, i širenju prostora za novo promišljanje radija kao stvaralačkoj medija. 

  Art Kitchen
  Art Kitchen

  Shvatajući kulturu i umetnost kao četvrti stub održivog razvoja, snažno instistirajući na toj niti koja povezuje društvenu zajednicu, oplemenjuje svakodnevni život i osnažuje pojedince da se aktivno priključe društvenim promenama, članice „Klare i Rose” osmišljavaju i druge projekte i akcije koje čuvaju vrednosti uzajamnog poverenja, solidarnosti, poštovanja prava, očuvanja životne sredine i demokratije. Programi su dvojezični – na srpskom i mađarskom, inkluzivni, eksperimentalni, zasnovani na osluškivanju potreba društva i obogaćenju ponude kada je reč o alternativnoj kulturi. 

  Realizuju se brojni programi vezani za ekologiju, među kojima su čišćenje lokalne šume ili izrada eko-murala bojama koje pročišćavaju vazduh, a u julu ove godine biće održan i sedmodnevni aktivistički retreat u prirodi za kulturne radnice, aktivistkinje i umetnice iz regiona. Među projektima koje posebno ističu su i „Ženski glasovi”, gde su kroz zvučne zapise zabeležene životne priče običnih, takozvanih „nevidljivih žena” raznih generacija, a kroz njih je dokumentovano i jedno vreme u Subotici. Prošle godine je izdat i leksikon subotičkih umetnika, a tu je i projekat izgradnje zajednice kroz kulturne prakse, koji je putem različitih programa i gostovanja umetnika iz drugih gradova i država omogućio Subotičanima niz kulturnih i umetničkih događaja. 

  klara i rosa subotica

  Važan segment udruženja je i rad sa mladima. Uz podršku evropskog programa „Erasmus, mladima iz Subotice je omogućeno da putuju i upoznaju druge kulture, ali i da predstave osobenosti svoje kulture vršnjacima iz nekoliko zemalja. Nije zanemarena ni kultura za najmlađe, pa se, pored emisije „Bosonoga deca” na Radio Placu, na internet stranici „Klare i Rose” može naći i onlajn album instrumentalne muzike za decu. 

  Udruženje poziva zainteresovane svih uzrasta da volontiraju, da se priključe aktivnostima i predlože nove programe koje bi voleli da vide u svojoj zajednici. Više o mogućnostima saradnje i učešća saznajte na stranici www.klarairosa.com

  Tekst: Kristina Rajić
  Fotografije: Udruženje “Klara i Rosa”