Liceulice na konferenciji Evropske mreže protiv siromaštva

Prijavi se na newsletter listu

Prijavljivanje na našu listu vam omogućava da primate redovna obaveštenja o našim aktivnostima, kao i drugim relevantnim LuL informacijama.


  Liceulice Novi Sad na konferenciji Evropske mreže protiv siromaštva u Madridu

  Ištvan, Luka i Jovana iz Licaulice Novi Sad i Udruženja građana Patrija učestvovali su na Godišnjem evropskom sastanku osoba koje žive u siromaštvu, u Madridu, gde su sa stotinu ljudi iz 26 zemalja učestvovali u radionicama i diskusijama na temu siromaštva.

  Evropska mreža protiv siromaštva (EAPN) svake godine održava konferenciju na kojoj okuplja pojedince iz cele Evrope koji se suočavaju sa siromaštvom. Cilj je obezbeđivanje njihovog učešća u procesu javnog zagovaranja različitih politika koje su usmerene ka smanjenju siromaštva.

  Patrija Madrid

  Ove godine su Srbiju predstavljali Ištvan, Luka i Jovana. Oni su učestvovali na različitim debatama o ovoj temi, na radionicama u okviru kojih su predstavili glavne probleme sa kojima se suočavaju ljudi koji žive u beskućništvu i siromaštvu, kao i na manjem protestu sa ciljem podizanja svesti građana o ovoj važnoj temi i problemu. Pored toga, imali su prilike da svoje ideje i zaključke sa radionica prenesu različitim evropskim političkim akterima.

  „Ovaj događaj je posebno važan jer obezbeđuje prisutnost ljudi koji iz prve ruke znaju kako je živeti u siromaštvu i kakve sve vrste problema i izazova takav život nosi. Prostor u okviru kojeg je njihov glas važan, vraća im osećaj kompetentnosti i motiviše ih da se bave temama koje su važne za njih. Kada im se taj prostor da, oni mogu mnogo toga da podele sa nama, i to ne samo o svojim problemima, već i o rešenjima. Pitanje je samo da li mi, kao i donosioci različitih političkih odluka, želimo da ih čujemo“, kaže Luka iz udruženja Patrija.

  ištvan liceulice madrid

  Ištvan, prodavac magazina Liceulice, kaže da mu je prvi utisak sa konferencije bio da se razmena iskustava i stavova sa tog dešavanja može zaista i koristiti, odnosno primeniti i u praksi.

  „Ovde su bili i oni koji ne samo da govore o siromaštvu, već ga i žive, i rade na promeni uzroka i poboljšanju stanja, odnosno ne samo da ga žive, već su i spremni i umešni da progovore o tome i da ne pristanu da stanje ostane takvo. Taj utisak mi se posle i pojačao i potvrdio, i dobio i smislenost kada su i prisutni političari iz Evropskog parlamenta i raznih komisija svojim stavom potvrdili da primenjivanje tih inicijativa nije samo moguće, već i vredno truda“, rekao je Ištvan.

  konferencija siromaštvo madrid

  Pored same konferencije i brojnih konstruktivnih radionica i debata, za novosadsku ekipu Liceulice bile su važne i šetnje Madridom, gradom, kako su rekli, prihvatljivim za stanovanje, bogatim raznolikošću mogućnosti za slobodne aktivnosti, kulturnih događaja, kao i protokom energije spokoja, ležernosti, otvorenosti i prijemčivosti.